Skaner kodów kreskowych jako element codzienności

Przedstawienie informacji w postaci kodu paskowego było rewolucją we wszystkich dziedzinach powiązanych z logistyką. Pozwoliło na automatyzację wielu procesów i umożliwiło wprowadzenie bardziej skomplikowanych usług na rynek. Rozpoznawanie produktu za pomocą kodu kreskowego na nim umieszczonego oraz wprowadzanie i analiza danych w bazie to coś, co w dzisiejszych czasach wydaje się oczywiste i niezbyt skomplikowane, ale jeszcze w połowie XX wieku zadziwiało i było przedmiotem naukowych dysput.

Działanie i zastosowanie skanerów kodów kreskowych

Obecnie kody kreskowe są wykorzystywane w każdej dziedzinie, która wymaga operowania na dużej ilości produktów. Wykorzystywane są w magazynach i w sklepach, ale także w systemach bezpieczeństwa i bibliotekach. Samo zaprezentowanie informacji w formie kodu kreskowego było jednak dopiero połową sukcesu. Ważniejsze było stworzenie narzędzia, które ten kod odczyta i pozwoli uzyskać pożądane informacje i dlatego właśnie powstał tak zwany skaner kodów kreskowych.
Początkowo czytniki kodów kreskowych używały diod LED jako źródła światła. To rozwiązanie miało jednak jedną poważną wadę- konieczne było zachowanie bardzo małej odległości między kodem a skanerem. Dlatego też wybór skanerów uzupełniono o takie, które używają lasera i pozwalają na odczyt kodu kreskowego z większej odległości.

Rodzaje czytników kodów kreskowych

Na rynku z czasem pojawiło się wiele nowych rozwiązań i skanery kodów kreskowych można teraz dostosować do potrzeb konkretnej branży. Można wyróżnić kilka rodzajów czytników, spośród których najbardziej znany przeciętnemu człowiekowi jest skaner ręczny. Jest to skaner kodów kreskowych, na który można się natknąć w sklepie czy w bibliotece, ale także wszędzie tam, gdzie po prostu nie jest potrzebny inny rodzaj skanera. Kolejnym typem są skanery stacjonarne, które można podzielić na pionowe i poziome. Używane są najczęściej w miejscach o dużym natężeniu ruchu, a więc na przykład w supermarketach. Można też wyróżnić przemysłowe czytniki kodów kreskowych oraz skanery bezprzewodowe.

Dodaj komentarz